
Danas znamo mnogo više o snu i zdravim količinama sna. Svake godine naučimo nešto novo o spavanju i njegovom odnosu sa zdravljem, genetikom i drugim faktorima. Stoga je važno znati kako svom tijelu pružiti kvalitetan odmor.
San je od vitalnog značaja za održavanje ukupnog zdravlja, posebno za one sa hroničnim zdravstvenim problemima. S obzirom da svaka osoba ima jedinstvene karakteristike, ključno je prilagoditi san individualnim potrebama i dnevnim rasporedima.
Međutim, postoje opšte preporuke za trajanje sna u različitim fazama života.
Savjeti o vremenu spavanja:
– Novorođenčad (0-3 mjeseca): 14-17 sati.
– Dojenčad (4-11 mjeseci): 12-15 sati.
– Mala djeca (od 1 do 2 godine): od 11 do 14 sati.
– Predškolska djeca (3-5 godina): od 10 do 13 sati.
– Školski uzrast (6-13 godina): 9-11 sati
– Tinejdžeri (14-17 godina): 8-10 sati
– Mladi (18-25 godina): 7-9 sati
– Odrasli (26-64 godine): 7-9 sati
– Seniori (65 i više): 7-8 sati
Nedosljedni obrasci spavanja mogu pogoršati simptome depresije. Nedostatak sna može uzrokovati glavobolje i poremetiti neurotransmitere poput serotonina. Suprotno tome, previše spavanja može povećati rizik od dijabetesa tipa 2.
Produženi periodi neaktivnosti tokom spavanja mogu uzrokovati bol u leđima. Previše sna također može ometati metabolizam, uzrokujući skladištenje energije u obliku masti, povećavajući vjerovatnoću srčanih bolesti. Važno je uspostaviti i držati se dosljedne rutine spavanja. Ako se osjećate umorno, razmislite o kupanju i fizičkoj aktivnosti kako biste se osvježili.
Da biste poboljšali hidrataciju, pijte vodu čim se probudite. Značenje sna igra ključnu ulogu u našem fizičkom i mentalnom zdravlju. Prateći preporučenu količinu sna i razvijajući zdrave navike spavanja, možete poboljšati ukupnu kvalitetu života i smanjiti rizik od mnogih zdravstvenih problema.